Begin 2008 zijn de werkzaamheden aan het Polderhoofdkanaal wederom stilgelegd. Nadat aanvankelijk het werk na een periode van juridische procedures weer was opgestart, werd al na een week dit weer tot nadere orde opgeschort. Op dit moment lijkt het erop dat in 2009 definitief kan worden begonnen om het project geheel te realiseren.
Heropening Polderhoofdkanaal
Begin mei 2007 is door de gemeenten Opsterland en Smallingerland het werk “Heropening Polderhoofdkanaal” traject M van het grote Friese Merenproject aanbesteed. Bij deze aanbesteding was de combinatie Oosterhof Holman / Knol het laagste, reden waarom we het werk medio juni 2007 gegund hebben gekregen.
Het Polderhoofdkanaal is een oude vaarverbinding tussen de Veenhoop en Tijnje / Nij-Beets. Het kanaal is gerealiseerd in de 16-de Eeuw in het ”veentijdperk” en was bedoelt als transportmogelijkheid voor de gewonnen turf en om de moerasgebieden droger te maken. In 1952 stopte in het gebied de winning van turf. Schaalvergroting van de beroepsvaart en de opkomst van wegtransport zijn hiervan de belangrijkste oorzaken. Dit leidde tot het sluiten van het kanaal omstreeks 1960. Om het kanaal te sluiten werden de aanwezige sluizen aan de noordzijde (Noordersluis in 1959) en zuidzijde (Zuidersluis 1967) deels gesloopt en volgestort met grond. Het Polderhoofdkanaal was hiermee gesloten voor de scheepvaart.
Gedurende 30 jaar zijn door verschillende plaatselijke commissies en de lokale politiek initiatieven ondernomen voor de heropening van het Polderhoofdkanaal. Door het oprichten van het Friese Merenprojekt zijn er opeens nieuwe kansen ontstaan voor heropening. Op aandringen van de gemeenten Opsterland en Smallingerland werd uiteindelijk geld ter beschikking gesteld met als doel de heropening van het kanaal voor de pleziervaart in 2008.
Aangezien het heropenen van het kanaal onderdeel is van een subsidietraject staat het werk onder behoorlijke tijdsdruk. Binnen een jaar moet het gehele werk zijn uitgevoerd en opgeleverd. Het werk bestaat hoofdzakelijk uit de volgende uit te voeren onderdelen:
- Aanbrengen grondwerk/grondverbetering/voorbelasting bij bruggen;
- Leveren en aanbrengen van een vijftal vaste betonbruggen;
- Leveren en aanbrengen van een drietal beweegbare bruggen;
- Het onderzoeken en renoveren van een tweetal sluizen (Zuidersluis/Noordersluis);
- De beweegbare bruggen en sluizen op afstand bedienbaar (vanaf brug Hooidammen);
- Leveren en aanbrengen wegverhardingen;
- Uitvoeren van baggerwerkzaamheden t.p.v. de Veenhoop;
- Leveren en aanbrengen diverse aanmeervoorzieningen lang het gehele traject.
De totale aanneemsom bedraagt ca. € 8.200.000,00 excl. btw.
Start werkzaamheden
Vanaf de start van het project was direct duidelijk dat er heel veel werkzaamheden in korte tijd moeten worden uitgevoerd. Reden waarom de combinatie al ruim voor de gunning was gestart met de voorbereidingen. Werkplannen, V&G plannen, een deel van de inkoop en onderaannemers was al geregeld en lag gereed voor uitvoering.
Na een, door om te leggen kabels & leiding en het nog niet aanwezige ontheffing, gehinderde start kon daadwerkelijk worden begonnen met het werk in week 37-2007. Ook bij deze start was nog niet het gehele tracé beschikbaar voor de werkzaamheden. Ter plaatse van de Veenhoop mochten door een verkeerde bestemmingsplanprocedure de werkzaamheden nog niet worden gestart. Tijdens de uitvoering bleek ook al snel dat niet iedereen even enthousiast was over de heropening van het kanaal. De opdrachtgever Opsterland/Smallingerland was continu verwikkeld in gesprekken en juridische procedures met milieuverenigingen en aanwonende. Dit leidde uiteindelijk tot het gerechtelijke intrekken van de Flora en Fauna ontheffing op 17 oktober 2007. Het gevolg hiervan was dat per direct alle werkzaamheden tot nadere orde moesten worden opgeschort.
.jpg)
Door de opdrachtgevers is vervolgens met bewonderenswaardige inzet getracht het werk opnieuw opstarten. Deze hernieuwde start kwam uiteindelijk in week 4-2008, echter door nieuwe juridische procedures werd in week 5-2008 het werk opnieuw geschorst. Na diverse gesprekken met de opdrachtgever heeft de combinatie Oosterhof Holman / Knol zich uitgesproken het werk te willen afronden en de opdrachtgevers waar mogelijk te ondersteunen.
De huidige stand van zaken is dat de opdrachtgevers zich tot het uiterste inspannen om de problemen op te lossen. Zo is er al overeenstemming bereikt met de belanghebbende natuurverenigingen en is men op zoek naar nieuwe subsidiemogelijkheden. Uitvoering in 2008 zal waarschijnlijk niet realiseerbaar zijn, maar mochten de werkzaamheden in 2009 aanvangen dan is de combinatie Oosterhof Holman / Knol hier gereed voor en zullen we samen met de opdrachtgevers de “Heropening van het Polderhoofdkanaal” met succes opleveren.
| Donderdag 26 januari `12 | |
| Zondag 01 januari `12 | |
Oosterhof Holman gecertificeerd voor niveau 5 van de CO₂-prestatieladder! |
Donderdag 22 december `11 |
| Donderdag 01 december `11 | |
Oosterhof Holman realiseert grootste hevelconstructies van Nederland |
Vrijdag 28 oktober `11 |



